Zakup umundurowania i szabli dla straży grobowej

Ochotnicza Straż Pożarna w Biedaczowie – prócz wniosku dotyczącego utworzenia terenu rekreacyjnego przy Ośrodku Kultury – złożyła również wniosek w ramach Projektów grantowych – zachowanie dziedzictwa lokalnego, na zakup umundurowania dla straży grobowej.  Wniosek, po ocenie jakiej w dniu 06 marca 2018 roku dokonała Rada Programowa Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Region Sanu i Trzebośnicy”,  otrzymał łącznie 28 punktów i został wybrany do realizacji w ramach projektu grantowego.

Celem projektu jest zakup szabli i marynarek, wraz z ich obszyciem na wzór tradycyjnych strojów straży grobowej, używanych w naszym Sołectwie od blisko 45 lat. Marynarka od munduru obszyta będzie tasiemkami w miejscach wypustek oraz na klapach, kołnierzu, mankietach – użyta będzie do tego taśma pasmanteryjna w kształcie zygzakowatym, w kolorze stalowym, srebrzystym lub żółtym, złocistym (nawiązująca do generalskiego haftu łamanego, tzw. wężyka). Mankiety, kołnierz oraz pas między szlicami będą obszyte szerokim pasem sukna czerwonego lub złocisto-kolorową tkaniną. Naramienniki będą ozdobione frędzlami lub grubszymi skręconymi sznurami, naśladującymi tzw. buliony. Ponadto w każdym z mundurów  będą wszyte oficerskie sznury naramienne w różnych kolorach. W skład tego unikatowego, niezmiennego od  pokoleń umundurowania wchodzą nie tylko bogato zdobione marynarki, ale także replika szabli polskiej oficerskiej wz.1921 z pochwą i ozdobną rękojeścią.

Zadanie będzie miało ogólnodostępny i niekomercyjny charakter zaś jego rezultatem będzie min.: zakup wyposażenia i rozszerzenie liczebności oddziału straży grobowej oraz zaspokojenie potrzeb społecznych mieszkańców, dla których pielęgnowanie obyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie jest przejawem własnej tożsamości kulturowej. Ustalona kwota wsparcia na realizację projektu wynosi 49 965,00 zł przy intensywności pomocy – podobnie jak w przypadku utworzenia terenu rekreacyjnego – 100%.

Wniosek realizowany jest w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW 2014 – 2020, dlatego zawarcie przez OSP stosownej umowy nastąpi po zawarciu przez LGD umowy o przyznaniu pomocy na projekty grantowe z Zarządem Województwa Podkarpackiego.

Łukasz Fleszar

>