BEZPIECZNE WAKACJE

We wtorek, 19 czerwca 2018 roku na stadionie sportowym w Biedaczowie miał miejsce piknik szkolny, którego motywem przewodnim było hasło: BEZPIECZNE WAKACJE. W zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Biedaczowie spotkaniu udział wzięli strażacy ochotnicy z miejscowej OSP Biedaczów – Gwizdów, oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku.

W pierwszej części druhowie przeprowadzili szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz przypomnieli zasady korzystania z numerów alarmowych. Uczniowie mieli możliwość nie tylko obserwowania w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić reanimację, ale przed wszystkim mogli samodzielnie wypróbować swoje siły w ćwiczeniach z udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów. W dalszej części strażacy zaprezentowali swój nowy wóz ratowniczo – gaśniczy, omawiając jego wyposażenie i zgromadzony sprzęt służący ratowaniu życia i mienia. Niewątpliwą atrakcją było to, że można było nie tylko posiedzieć w wozie strażackim, ale także się nim przejechać.

Bardzo ważnym, w przededniu wakacji, było również spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku, którzy w przystępny i zrozumiały sposób przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące między innymi tego, jak poruszać się po terenie niezabudowanym, jak zachowywać się w pobliżu zbiorników wodnych, jakie są skutki jazdy na rowerze bez kasku. Policjanci wspomnieli również o skutkach braku odblasków po zmroku, przedstawili zasady bezpieczeństwa w czasie kontaktów z nieznajomymi „oko w oko”, oraz w czasie rozmów przez telefon komórkowy czy portale społecznościowe.

Łukasz Fleszar

>