PODKARPACKA PIELGRZYMKA STRAŻAKÓW OCHOTNIKÓW

W niedzielę, 06 maja 2018 roku, Strażacy z Biedaczowa uczestniczyli w 24 pielgrzymce Strażaków Ochotników Województwa Podkarpackiego do Kalwarii Pacławskiej. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył abp Adam Szal, który podziękował ochotnikom za to, że tak często na dźwięk syreny porzucają wszystko, by spieszyć na ratunek.

Tegoroczna uroczystość miała wyjątkowy charakter, ponieważ związana była również z wprowadzeniem relikwii św. Floriana, bohaterskiego żołnierza, który zasłynął jako ten, który gasił pożary. Św. Florian, żołnierz i męczennik, jest czczony w całej Polsce głównie jako patron strażaków. Ma to swoje źródło w XVI w., kiedy pożar strawił tę część Krakowa, w której znajduje się dzielnica Kleparz. Ocalała jedynie wystawiona na Kleparzu okazała świątynia, właśnie z relikwiami św. Floriana.

W 24. pielgrzymce Ochotniczych Straży Pożarnych do Kalwarii Pacławskiej wzięło udział około 120 oddziałów ze sztandarami, w tym poczet sztandarowy wraz z Prezesem i Naczelnikiem z naszej jednostki.

Łukasz Fleszar

>